Heikki "Marathon man" Kovalainen

22. leden 2008 | 18.55 |

Heikki, zaběhnul jsi ING New York Maraton v čase 3:36.56. Jak to probíhalo?

Byla to skvělá událost, užil jsem si to! Musímpřiznat, že to bylo těžší, než jsem předpokládal, ale i tak jsem měl dobrý čas.

Stalo v průběhu soutěže něco, co tě nepříjemně překvapilo?

První problémy přišly kolem třicátého kilometru. Zužovaly mě velké bolesti a dokonce jsem uvažoval o tom, že bych soutěž nedokončil. Když jsem uběhnul dalších 5 km, cítil jsem se silnější, a pak už jsem udržel formu do konce.

Takže jsi prorazil pomyslnou "zeď” dříve, než spousta ostatních běžců...

Tak takto o tom nepřemýšlím. Těch pět kilometrů mězi třicátým a pětatřicátým km jsem málem nezvládnul. Snažil jsem se následovat pár lidí kolem mě, kteří se zdáli být trochu rychlejší než já a tím mi pomohli a já jsem se cítil opět silnější. Často se tyto věci při tak namáhavých soutěžích stávají, ale vy musíte vědět, jak se přes ně dostat.


Byl jsi spokojen se svým časem a myslíš, že jej můžeš ještě zlepšit?

Každý ví, jak soutěživí závodníci jsou. My nejsme spokojeni, dokud nevyhrajem závod! Jsem si jistý, že se mohu ještě zlepšit a zabehnout lepší čas. Naplánoval jsem si, že když poběžím rychleji hned v úvodu, naberu více času oproti závěru, kdy budu pomalejší, tak bude můj čas lepší. To bylo maximum, co jsem mohl udělat. Abych byl rychlejší, potřebuji více přípravy. Problém je, že mezi koncem sezóny a maratonem není moc volného času, a tak se nemohu připravit tak, jak bych chtěl...


Nyní již víš, jaké to je běžet maraton, co si myslíš o profesionálních atletech, kteří takovou vzdálenost zaběhnou jen za něco přes dvě hodiny?

Můj názor je, že je to něco neuvěřitelného. Abych byl upřímný, pro mě je to nereálné běžet takovou vzdálenost v tomto tempu. Ne, že to je velká zátěž na fyzičku, ale musí být na tom také mentálně skvěle, jinak by to nezvládli. Jsem ohromen tím, jak to dokáží.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře