Neil Cole nejen o jezdcích WRC

15. listopad 2008 | 00.57 |
Neil Cole nám představuje WRC každou závodní neděli na televizním programu Dave. Je také komikem a každý den nám vybírá muziku na NME Radiu. Dříve také vysílal oblíbený pořad WRC Shakedown na MTV.

Světová rally v jeho podání není nic obvyklého. Má netradiční vztahy s jezdci, otázky jsou netradiční a hlavně se vždy dokáže vcítit do místní kultury. V Japonsku se stal pravým bojovníkem, na Novém Zélandu se nám představil s místními šamany a ve Švédsku si nasadil beranici. Jezdci se s ním baví, užívají si úkoly, které na ně nastražil. Jen málokdo neviděl jezdce, jak zpívají, skládají vlaštovku, či si hrají s míčem. To všechno spáchal Neil a rozhodně nehodlá přestat.

Neil-ColeNeile, právě ses vrátil z poslední rally v Japonsku. Řekni nám něco o tvých zkušenostech z této země.

Je to velmi zajímavé místo. Občas jsem tu trochu osamocen, připomíná mi to momenty první rally v Japonsku v roce 2004. Vykopli nás někam do centra Národního parku Akan, do náhodně vybrané oblasti (abychom byli blíž ke zkouškám, které se jely v lese). Selhal mi můj iPod, neměl jsem u sebe skoro nic a ještě jsem se ani nepřizpůsobil časovému posunu. Žádný spánek, nebylo kam jít, co dělat a hlavně žádná Scarlett Johanssen... příšerná noc.

Tento rok, tedy 2008, byl lépe organizovaný - Sapporo je skvělé město s mnoha karaoke bary a restaurací je zde snad milion.
Byly zde stále méně působivé momenty - superspeciálka v Dome byla divná, vše bylo vzhůru nohama. Ale ostatní lidé v zákulisí byli úžasní. Hlavně nesmím zapomenout na fanoušky, ti až naháněli hrůzu. A být u toho jak posádka Loeb/Elena zastavila po poslední RZ a získala tím tak svůj pátý titul - byl to pro mě speciální moment.

V září se konala vzpomínková rally Richarda Burnse a tys ses ji také účastnil - jako navigátor Johna Wooda v Mitsubishi. Celkově jste skončili na 11. místě. Jaké to bylo?

Bylo to něco šíleného a velmi rychlého... dohánět auta před sebou a následně se před ně dostat, nárazník na nárazníku, velký souboj, velký tlak na krk, byl jsem spocený, bledý, wooooooah to byla rychlost, pozdní brzdění, narazili jsme do kužele (je to vůbec povolený?)...následně jsme vrazili do dalších kuželů, přestalo mě to trápit... měl jsem nečitelné poznámky (snažit se to rozluštit ve 100 mílích za hodinu - bylo to řezat zatáčku, či ne?!...).. jen si to zkusit a užít si to, ale taky být koncentrovaný a držet krok s ostatními (a udržet v sobě snídani)...

Zvažoval jsi někdy účast na nějakých rally jako jezdec?

Víc než zvažoval - je to můj sen! Nemám nějaké přehnané iluze o tom, že bych byl rychlý, ale řídit auto mě baví. Dostal jsem pár lekcí o všech podmínkách, od různých učitelů (včetně Makinena, Loeba, Meeka, Lagata...

navíc v zemích jako je Kypr, Finsko, Švédsko a Mexiko...). Myslím, že mi to hodně dalo. Nejsem Valentino Rossi, který si může skákat z motorky do auta a je to jedno. Jsem spíš Francis Rossi ze Statusu Quo.

Se kterými jezdci se ti nejlépe dělají rozhovory a kteří mají nejlepší hlášky?

Chybí mi tady Marcus, měl velký charakter, byl vtipný, vášnivý, otevřený a vždy říkal to, co si myslel... některé jeho hlášky jsou prostě klasický. Navíc byl neuvěřitelně vysoký, takže jsem se vždycky cíti jako součást Vaudeville double-act, když jsem vedle něj stál. Myslím, že on taky.

GG Galli...nikdy nezapomenu na rozhovor s ním, když se ještě učil anglicky - jeho hlavní pomůcka bylo DVD Lví král! Jednou jsme se procházeli po pláži v Sardinii, ukázal na racka a řekl: "Tenhle pták...to je..já vím, já vím...to je labuť!" Byl vtipný. Nyní už je jeho angličtina perfektní a já se nemůžu dočkat, až se uzdraví a vrátí se do auta.
Chris Atkinson je skvělý - je Australan, takže používá typické fráze a hodně tím oživí rozhovor. Ale všichni jezdci jsou dobří - jsou profesionálové, ano, ale to neznamená, že se z nich stali roboti (jako v ostatních motorsportech). Za ta léta jsem zažil vtipné rozhovory s Loebem, Sordem a taky s Markko Martinem - je trochu zdrženlivý, ale jeho suchý humor mě vždy pobaví.

Také rád posloucháš muziku. Který jezdec má podle tebe nejlepší vkus na hudbu?

Nikdo z nich není přímo zainteresovaný do hudby, nikdo nečeká na nový album The Cure...a Petter pořád poslouchá tu svoji disco hudbu.. ale Mikko Hirvonen (jako většina Finů) miluje hard rock a heavy metal, Chris Atkinson (jako většina Australanů) vypadá, že také má rád hard rock a heavy metal - a nosí s sebou všude svého iPoda, který mu pomáhá ke koncentraci. Jo a Tomi Tuominen (spolujezdec Toniho Gardemeistra) je zpěvák v rockové skupině... a je moc dobrý!

To doufám! Pokud ne, tak ať mi to řeknou co nejdřív, už mám zamluvený let do Irska!

n8197978700_458902_9757
Neil bude také uvádět Race of Champions, který se pojede 14. prosince.
Odkazy:
www.theneilcoleshow.com
http://www.facebook.com/pages/Neil-Cole/8197978700
http://www.myspace.com/theneilcoleshow

Můžeme se na tebe těšit v příštím roce?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Neil Cole nejen o jezdcích WRC nightmare 15. 11. 2008 - 23:36
RE: Neil Cole nejen o jezdcích WRC sadu 16. 11. 2008 - 17:14
RE: Neil Cole nejen o jezdcích WRC nightmare 16. 11. 2008 - 19:29
RE: Neil Cole nejen o jezdcích WRC sadu 16. 11. 2008 - 22:59